הסקאלה של השיטות לניהול תקציב

עודכן ב: אוג 27

לפני מספר חודשים נתקלתי ב- The Budget Mom, עסק של בחורה אמריקאית בשם קומיקו המתמקד בשיטה שלה לניהול תקציב ולהגעה לעצמאות כלכלית. היא הקימה אותו כי היא עברה בעצמה תהליך של יצאה מחובות ותוך כדי כך פיתחה שיטה למעקב תקציבי ואז החליטה להפוך את כל זה לעסק. מה שהפתיע אותי בשיטה שלה זה שהיא ידנית לחלוטין - התיעוד והחישובים נעשים על נייר. ובעדיפות על מוצרי נייר שרוכשים ממנה (זה בעצם עיקר הביזנס שלה היום) – פלנרים, יומנים, דפים, מעטפות. הופתעתי מכיוון שהשיטה הידנית נוגדת את הטרנד של האוטומציה אליו הולך כל העולם. השיטה שלה הזכירה לי את שנות ה 90, כשהייתי צעירה ורווקה וניהלתי את התקציב האישי שלי בכתב יד במחברת. תהיתי ביני לבין עצמי האם זה באמת אפשרי בימינו לנהל תקציב משפחתי מורכב על נייר, והתעמקתי עוד קצת בשיטה שלה על מנת להבין אותה. היא מקדמת בעיקר שימוש במזומן ומתאימה בעיקר למי שאכן עושים זאת.


הגעתי למסקנה שהשיטה שלה היא פשוט דרך אחת מתוך מבחר של דרכים שונות שפותחו במטרה לעשות את אותו דבר. טוב שיש מגוון, כי אנשים הם שונים ולא כל שיטה מתאימה לכל אחד. בדיוק כמו שיש בכושר, דיאטה, ובעצם בכל תחום אחר.

ברור לי שסיבה עיקרית לכך שקומיקו מקדמת את השיטה הידנית היא שהיא מתפרנסת ממכירת מוצרי הנייר המעוצבים הדרושים ליישום השיטה שלה. כמובן שלא באמת חייבים להשתמש רק במוצרים שלה כדי ליישם את השיטה שלה, אך קשה לעמוד בפניהם, פסיכולוגית אנו תופסים שנצליח יותר בלנהל את התקציב שלנו בשיטה שלה אם נשתמש במוצרים שלה. יש אנשים שזה בדיוק מה שעוזר להם, שהמוחשיות של השיטה היא קריטית להצלחה שלהם.


בקצה השני של מגוון השיטות יש את אלו האוטומטיות – תוכנות/אפליקציות/אתרים המתממשקים אוטומטית לנתונים מחשבון הבנק וכרטיסי האשראי ומציגות תמונת מצב, בלחיצת כפתור. הן מתאימות לאנשים שאין להם בעיה לשחרר שמות משתמש וסיסמאות לגופים חיצוניים. השיטות האלו הן אכן מאד נוחות, כי הן לא דורשות כמעט מאמץ. דעתי האישית היא שזה בדיוק עלול להיות החיסרון הגדול של שיטות אלו – כי כאשר לא מתאמצים, לא משתנים ולא מתפתחים. וניהול תקציב כמעט תמיד דורש שינויים התנהגותיים.

דוגמאות:

אפליקציות MyFinanda, TOSHL, שירות rise up, וכו'


יש גם שיטות באמצע הסקאלה הזו.


אחת היא זו בה אני עובדת ומלמדת: עבודה באקסל משולבת עם תעוד הוצאות יומיומי באפליקציה. הנתונים מחשבון הבנק וכרטיס האשראי מוזנים בשיטה סמי אוטומטית לגליונות ייעודיים בקובץ אקסל, ומשם לתוך טבלת מעקב תקציבי. נדרש דיוק ועבודה זהירה עם הנתונים אך היא לא אמורה לקחת יותר משעה-שעתיים בחודש. ההתחככות והתעמקות בנתונים שהשיטה הזו מכריחה, מובילה לבהירות גדולה לגבי מה צריך לשנות או לשמר. וזה יתרון עצום, שמפצה על העבודה הלא-אוטומטית.


את האפליקציה מזינים ידנית עם כל רכישה, אחרי שמחליטים אילו נתונים יכנסו אליה (ואילו לא), וקובעים תקציב שמולו ההוצאות בפועל ימדדו ע"י האפליקציה. אני משתמשת ב TOSHL בעצמי ועם לקוחותיי למטרה זו. אני אוהבת אותה כי יש לה גם אתר מאד נח, שני בני הזוג יכולים להשתמש בה במקביל, תצוגה גרפית נחמדה, והגרסה החינמית מספקת לרוב המשתמשים בעיקר בהתחלה אבל גם העלות השנתית היא נמוכה (כ 70 ₪). מי שרוצה יכול כמובן לממשק נתונים אוטומטית אליה מחשבון הבנק וכרטיסי האשראי.


ויש גם "תוכנות אמצע הסקאלה" כגון GeltBox, שבה יש אופציה להתממשקות אוטומטית או לייבוא עצמי של הנתונים. מודה שלא התנסיתי בה בעצמי וגם טרם נתקלתי בלקוח המשתמש בה. על פניו היא נראית טובה, אך כאמור אין לי עמה נסיון וגם לא מצאתי באתר סרטוני הסבר המדגימים את התכנה, ונראה שהאפליקציה שלהם לסמארטפון היא בשלב ראשוני מאד. התכנה הבסיסית היא חינמית אך אפשר לייבא אליה רק 3 חשבונות (נניח חשבון בנק אחד + 2 כרטיסי אשראי) והתכנה המלאה היא בעלות של $59 לשנה.

שיטות אלו מתאימות למי שלא רוצים לשחרר סיסמאות, ו/או לאלו שפחות אוהבים טכנולוגיה אבל גם מבינים שהתקציב שלהם מורכב מכדי לנהלו על נייר.


הערה חשובה: יש הרבה אפליקציות תכנות ושיטות אחרות, בפוסט הזה ציינתי רק קמצוץ, כי המטרה של הפוסט היא להדגים את הסקאלה הרחבה של שיטות לניהול תקציב ולא לסקור אפליקציות ותכנות.


#ניהולכלכלי #יישום #אפליקציות #ניהולתקציב

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

054-2398723

משרד: הוד השרון

Debbie Katzav (2019)
Created by Best Site
Photography by: Neta Shachak

  • WhatsApp
  • פייסבוק ורוד לבן
  • יוטיוב ורוד לבן
  • פינטרסט ורוד לבן
  • אינסטרגם ורוד לבן